Radu Suciu

13 Apr 2018 07:59 #227 de Antal
Antal a creat subiectul: Radu Suciu

Pentru cei care nu știu, Radu Suciu a fost portarul echipei de aur a Politehnicii Timișoara, cucerind, alături Păltinișanu&Co, Cupa României, în 1980. Suciu și-a început cariera de fotbalist în Arad, evoluând pentru Vagonul și Unirea. Ulterior, s-a mutat în Timișoara, urmând studiile Institutului Politehnic, evoluând, ca fotbalist, pentru CFR Timișoara și Poli.

A apărat 4 penalty-uri într-un meci! În semifinalele Cupei României din 1980, Poli Timișoara a dat piept cu Rapidul, terminând partida la egalitate după timpul regulamentar și reprizele de prelungiri. La loviturile de departajare, directivele primite de brigada de arbitri erau ca bucureștenii să se califice în finală. Astfel, Suciu a apărat un penalty, dar arbitrul a dictat repetarea lui. Nicio problemă! Portarul Politehnicii l-a apărat din nou. Același lucru s-a repetat la încă o lovitură de la 11 metri, goalkeeperul timișorean reușind să pareze și după repetare. Poli s-a calificat mai departe în finala, unde a învins Steaua, la București, cu scorul de 2-1. Nici la acest lucru nu se aștepta nimeni, numele Stelei fiind gravat pe trofeu, în dreptul câștigătoarei! În primăvara acestui an, alături de un grup de oameni inimoși, toți iubitori ai sportului bănățean, pune bazele reînființării Ripensiei, făcând parte dintre membri refondatori, fiind ales și vicepreședinte al clubului. Ulterior acesta a mai deținut și funcția de antrenor în cadrul clubului. Pe această cale, îi urăm multă sănătate, fericire și cât mai multe succese alături de ˝Ripi˝!