07 Apr 2018 10:14 #221 de Antal
Antal a creat subiectul: Amical
Victorie pentru Ripensia în amicalul jucat cu Universitatea Cluj.

16 februarie 2018

Ripensia Timişoara s-a impus cu 5-1 în penultimul meci de verificare, jucat, astăzi, la Chişoda, cu Universitatea Cluj. Mediop a marcat trei goluri, completat de Bădăuţă şi Golda, într-un meci în care ”Şepcile roşii” şi-au menajat o parte dintre titulari.

Scorul a fost deschis în minutul 8 de Bădăuţă, care a marcat din 6 metri după o centrare de pe dreapta. “U” Cluj a egalat în minutul 17, cu un gol marcat direct din lovitură liberă de Haţiegan. Timişoara a revenit la conducere în minutul 33, după ce Onicaş l-a faultat pe Mediop în careu, iar senegalezul a transformat pentru 2-1, scor cu care s-a şi intrat la pauză.

“U” Cluj putea egala în minutul 64, când a primit penalty pentru o intervenţie a lui Adi Popa. Haţiegan a tras însă peste poartă. A fost rândul lui Bădăuţă să rateze incredibil, din faţa porţii, la faza următoare. În minutul 80 însă, Mediop a marcat golul de 3-1. A urmat o altă reuşită a senegalezului, în minutul 85, din centrarea lui Golda. Tânărul atacant a marcat şi el un minut mai târziu, pentru scorul final de 5-1.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

7 Februarie 2018

Formaţia noastră a jucat astăzi cel de-al şaptelea joc de verificare. Roş-galbenii au reuşit să învingă în deplasare, la Pancevo, gruparea locală Dinamo, formaţie ce ocupă locul al doilea în eşalonul trei din Serbia.

Pe un teren sintetic şi pe un vânt năprasnic, care a scăzut mult din calitatea partidei, Ripensia a început în formula: D. Munteanu – A. Popa, M. Toma, Apro, C. Toma – Mânecan, Zurbagiu, Dumiter, Ţugui – Mediop, Bădăuţă.

Scorul a fost deschis după 15 minute de joc. Apro a executat o lovitură liberă de pe dreapta, de la 25 de metri, mingea a ajuns cu şansă în careu la Mediop, iar golgheterul senegalez şi-a făcut datoria. Tot Mediop a mai ratat o mare oportunitate în primul mitan, dar balonul trimis de el după ce l-a driblat şi pe portarul advers a fost respins din apropierea liniei porţii.

În repriza a doua, în minutul 60, Paul Codrea a decis să schimbe liniile, iar pe teren au mai intrat Rădulescu – Vlădia, Burdeţ, Horcea, Z. Radu, Stoi, Ungureanu, Bobină şi Golda.

10 minute mai târziu a venit şi golul doi. Zoran Radu a centrat din banda dreaptă, iar mingea a ajuns din nou la Mediop, care din marginea careului mic, a trimis în plasă. În minutul 81, Golda a trimis cu un şut superb, de la 20 de metri, balonul în transversală.

S-a încheiat 2-0 în favoarea echipei noastre, care a bifat astfel al treilea succes în partidele de verificare. Mai mult decât atât, antrenorul Paul Codrea a fost mulţumit şi de evoluţia formaţiei pe care o pregăteşte: „Cred că ne-am descurcat foarte bine, având în vedere condiţiile atmosferice. Am reuşit să ne adaptăm mai bine decât adversarul. Am reuşit să îmbunătăţim anumite aspect faţă de meciul cu UTA. Băieţii chiar au făcut un meci bun”.

Următorul test al lui Ripi va avea loc sâmbătă, de la ora 13.00, pe stadionul din Chişoda, acolo unde se va duela cu CSM Lugoj, echipa ce ocupă locul al treilea în seria a IV-a a Ligii a III-a.

Ultima Editare: 22 Iun 2018 11:05 de Antal.